Een dag om nooit te vergeten.
“Wat begon als een missie, groeide uit tot een beweging van licht.”
Met ruim driehonderd deelnemers, zowel fysiek als online, vierden we samen een legacy, meer dan twintig jaar werken aan herstel, bewustwording en de kracht van de menselijke ziel in een prachtige ambiance van het Hilton Hotel Den Haag.
De themadag “RISE – van trauma naar zielskracht” stond in het teken van erkenning, heling en verbinding. Een dag waarop verleden, heden en toekomst elkaar raakten,
waar stilte, woorden, muziek en beweging samenvielen tot één bedding van licht en impact. Terugkijken kan via deze link.

Ria Andrews, programmamanager Geweld in Afhankelijkheidsrelaties van GGD Haaglanden en Hameeda Lakho, directeur van de Academie van Herstel en Ervaringsdeskundigheid die de dag met zoveel warmte openden, mochten we dit bijzondere samenzijn begeleiden.
We keken terug op twintig jaar inzet, ontmoeting en beweging rond huiselijk geweld, kindermishandeling en intergenerationeel trauma en maakten de verbinding tussen persoonlijke verhalen, wetenschappelijke inzichten en professionele praktijk.
In de ochtend stonden we stil bij van zwijgen naar spreken,
de moed om te delen wat jarenlang verborgen bleef,
en de kracht van het doorbreken van het stilzwijgen.
In de middag volgde van trauma naar toekomst,
over heling, vertrouwen en de groei van pijn naar zielskracht.
Tussen de lezingen door klonken indrukwekkende filmfragmenten uit eerdere jaren,
waarin de stemmen van survivors en professionals opnieuw hoorbaar werden.
Hun verhalen gaven de dag een ziel.
Zij lieten zien dat herstel geen rechte lijn is, maar een voortdurende reis van vallen, opstaan en steeds weer kiezen voor leven.
Peter Adriaenssens raakte velen met een indrukwekkend rollenspel in zijn lezing Echo van Generaties.
Hij liet zien hoe intergenerationele patronen ons kunnen vasthouden,
hoe gezinnen soms verstrikt raken in wat ouders en voorouders hebben gedragen,
en hoe bewustwording en compassie de eerste stap zijn naar bevrijding.
Anne Marsman gaf in heldere woorden inzicht in hoe het verleden in het heden leeft,
hoe lichaam en geest traumasporen dragen
en hoe heling pas mogelijk wordt wanneer we durven luisteren naar wat het lichaam al weet.
Sietske Dijkstra – deelde in een persoonlijke boodschap de betekenis van onze samenwerking en stond stil bij heling, herstel, macht en trauma, hoe in het belichaamd werken de weg naar de kern ontstaat, naar wat het lichaam onthoudt, bewaart en uiteindelijk wil loslaten.
Danseres en performer Christie Lou Partelow nam ons mee in een ontroerende dansexpressie op de nummers RISE Up en Beneath Your Beautiful. Met haar achtergrond in de internationale danswereld, waar ze werkte met toonaangevende choreografen en schitterde in producties en dansfilms die de grens tussen dans, film en performance opzoeken, bracht zij een performance die diep raakte.
Haar beweging vertelde wat woorden niet konden zeggen, over veerkracht, kwetsbaarheid en de schoonheid van opnieuw durven voelen.
Hameeda Lakho lanceerde de Hameeda Lakho Academy. Een volgende stap in haar indrukwekkende levenswerk, waarin survivors, professionals en organisaties samenkomen in één beweging van bewustwording, kennis en zielskracht.
Een plek waar ervaringskennis en professionele deskundigheid elkaar ontmoeten,
en waar heling niet alleen wordt besproken, maar ook beleefd. Samen maken we zichtbaar wat te lang verborgen bleef.
Samen brengen we licht, daar waar het ooit donker was. Ontdek meer over de RISE-programma’s op www.hameedalakho.nl
Aan het einde van de dag deelden deelnemers hun eigen ervaringen,
ontroerende voorbeelden van persoonlijke groei en transformatie,
van angst naar kracht, van overleven naar leven.
De energie in de zaal veranderde voelbaar:
van zwaar naar licht, van afzondering naar verbondenheid.
Deze dag was meer dan een themadag.
Het was een mijlpaal, een cirkel die rondkwam,
een viering van de kracht van de mens en van de stem die niet langer zwijgt.
Met bijzondere dank aan GGD Haaglanden, Gemeente Den Haag en Fonds Slachtofferhulp voor hun steun en vertrouwen om deze dag mede mogelijk te maken.
En onze diepe dank aan iedereen achter de schermen, speciaal dank aan alle medewerkers van GGD Haaglanden, de betrokken vrijwilligers van de Academie voor Herstel en Ervaringsdeskundigheid.
Maandenlange voorbereidingen, hard werken en een gedeelde toewijding maakten deze dag mogelijk. Samen hebben we iets groots neergezet, met hoofd, hart en ziel.
De presentaties op een rij:
Themadag 2025 Powerpointpresentatie 30 oktober 2025 Powerpoint van de themadag “RISE: van trauma naar zielskracht”. Inleiding door Ria Andrews en Hameeda Lakho; Opening en welkom door dagvoorzitters Ria Andrews, programmamanager Geweld in Afhankelijkheidsrelaties van GGD Haaglanden, en Hameeda Lakho, initiatiefneemster e inhoudsdeskundige. Ria verzorgde het welkomstwoord en introductie namens GGD Haaglanden, waarna Hameeda een inleiding geeft op de themabijeenkomst Legacy Lancering: RISE – van trauma naar zielskracht.
Peter Adriaenssens 2025 Echo van generaties: Intergenerationele patronen; Em.prof.dr. Peter Adriaenssens, kinder- en jeugdpsychiater, klinische interessegebieden trauma, depressie en hechtingsstoornissen. Daarnaast was Peter Adriaenssens directeur van het Vertrouwenscentrum kindermishandeling Vlaams Brabant. Professor Adriaenssens is auteur van verschillende boeken over jongeren en opvoeding.
Anne MarsmanVerleden in het heden: hoe lichaam en geest traumasporen dragen; Dr. Anne Marsman,psycholoog, initiatiefnemer van het online platform www.traumanet.nl, gepromoveerd op onderzoek naar de lange termijn impact van ingrijpende jeugdervaringen. Aansluitend Anne Marsman in gesprek met publiek
Sietske Dijkstra – helingherstelmachtentraumaHeling; Dr. Sietske Dijkstra, psycholoog en expert relationele veiligheid, promoveerde in 2000 op de relationele impact van geweld uit de kindertijd. www.sietske-dijkstra.nl
Hameeda Lakho Programma RISE; Hameeda Lakho Academy, programma RISE voor slachtoffers en professionals; Hameeda Lakho www.hameedalakho.nl

Jaarlijkse themadag
Elk jaar organiseren de Academie voor Herstel en Ervaringsdeskundigheid en GGD Haaglanden een themabijeenkomst voor survivors van kindermishandeling, professionals en overige belangstellenden.

Mede mogelijk gemaakt door:
Gemeente Den Haag, GGD Haaglanden, Fonds Slachtofferhulp en Hameeda Lakho Academy